Ashley Holmes: A Free Moment

FUTURA: BLOK I

vernisáž 25. 2. 2020, 18:00
výstava 26. 2 - 31. 5. 2020
kurátor: Christina Gigliotti


Při vstupu do téhle místnosti zbarvené zapadajícím sluncem bych chtěla, abyste se obrátili do svého nitra. Nestává se často, aby si člověk našel čas pro volnou chvíli k uvažování, a proto tady jsme, dopřejeme vám ji, chcete-li.

Rytmoanalýza ve vibrační ontologii nám říká, že všechna hmota až do molekulární, a dokonce i kvantové úrovně vibruje. Kdyby částice přestala vibrovat, přestala by existovat.

Osvobodí nás tento poznatek od stagnace? Povzbudí nás? Vyděsí nás?

V rámci svého díla pracuje Ashley Holmes úzce se zvukem a současnou černošskou hudbou, aby převyprávěl a znova artikuloval příběhy z minulosti. Za použití samplů a archivních materiálů z různých žánrů a sub-žánrů, které často narušuje a pozměňuje, vyzývá umělec diváky tím, že jim vedle těch známých předkládá nové, z normálu vybočující formy. K prožití Volné chvíle nás Holmes zve do prostoru, který nejčastěji zažíváme kolektivně – na koncertní pódium nebo do klubu. S minimalismem a funkčností na prvním místě jde o to, aby posluchači zažili zvuk bez rozptylování a rušivých podnětů spojených se senzorickým přestimulováním.

Zvukové dílo vytvořené pro tuto výstavu ve spolupráci s Josephem Bondem nás zdánlivě svádí do stavu relaxace, soustředěného klidu. Člověk začíná rozeznávat známé zvuky, tóny, melodie a harmonie. Není těžké následovat opakující se vzorec, který nás vábí, umetá nám cestu, abychom snáz vklouzli do nekonečna opakování. Člověk si tak snadno představí čas, jak kolem něj jemně našlapuje, s nohou na plynu a bez brždění. Nicméně jakmile se necháme ukolébat, umělci odhalí své úmysly. Nejde jim o bezuzdnou kontinuitu, ale spíš o chvíle intenzity, které by nabouraly řád. Zářezy a záseky nás probudí ze spánku. Střety a neobyčejnosti razí cestu něčemu novému.

Co přetrvává? Čím intenzivnější je vibrace, tím déle doznívá.

– Christina Gigliotti