FUTURA: BLOK IV
Online diskuze v pátek 4. 12. v 18:00: https://fb.me/e/YsMcnRWE
S Apparatus 22, Enterprise Projects, fluent, ODD, The Institute for Endotic Research (TIER), projekt inicioval Swimming Pool.
solidarity.
Vlastně, zatímco byl kulturní sektor celosvětově zasažen krizí spojenou s Covidem-19 a umělecké sektory byly nucené znovu a znovu úplně zastavit svůj provoz, byly to právě tyto umělecké organizace, které procházely různými cykly sebereflexe, politické práce a institucionálního plánování, což jim umožnilo bezprostředně se vyrovnávat se současnými transformacemi.
decentralizace a zapojení se do politiky, a na druhé straně okolo kolaborativní praxe.
Jedině vytvořením prostoru pro individuální a kolektivní potřeby a specifika, různé druhy zranitelnosti a odpovědnosti, uděláme místo invenci a budeme svědky vzniku společenských textur s jejich vlastními rytmy, vyzněním a jazykem, spolu s novými zákony a státním aparátem.
Apparatus 22 je transdisciplinární umělecké sdružení založené v lednu současnými členy Erikou Olea, Mariou Farcas, Dragosem Olea spolu s Ioanou Nemes (1979 - 2011) v Bukurešti, Rumunsku. Od roku 2015 mezi Bukureští, Bruselem a Suprainfinitem (utopickým universem). Sebe sama vnímají jako spolek snílků, občanů mnoha sfér, výzkumníků, poetických aktivistů a (neúspěšných) futurologů se zájmem o zkoumání spletitých vztahů mezi ekonomii, politikou, genderovými studií, společenskými hnutími, náboženstvím a módou, s cílem pochopit současnou společnost.
Od roku 2015 se hlavním tématem výzkumu a úvah v činnosti Apparatus 22 stalo SUPRAINFINIT universum, experiment s vytvořením světa, s cílem kriticky používat naději při nacházení správné cesty přítomností a budoucností. V jejich nesmírně rozmanitých pracích - instalacích, performancích, tvarech založených na textu, se reality mísí s fikcí a vyprávěním a všechno se to prolíná s kritickým přístupem těžícím znalosti a zkušenost z designu, literatury a ekonomie.
Enterprise Projects je aténsky projekt nezávislé kurátorky a spisovatelky Danai Giannoglou a umělce Vasilise Papageorgiou. Vznikl z potřeby vyjádřit a sdílet náš úhel pohledu ohledně současné umělecké tvorby, tento počin má za cíl experimentování a vzájemnou komunikaci: experimentování s kurátorským záměrem, uměleckou tvorbou, funkci sebe-organizace a komunikaci s uměleckou scénou, aténským publikem i samotným místem, kde se projekt odehráva. Jako struktura funguje Enterprise Projects nezávisle a pravidelně do září 2015 v athénském Ampelokipoi.
fluent je para-institucí pro současné umění a výzkum, prezentující cykly nepřetržitých výstavních modulů, textů a živých akcí točících se kolem tematických os. Od roku 2016, kdy byl založen, poskytuje prostor ateliéru, výstavnímu programu a sérii seminářů, promítání, performancím a textům odvozeným z tematického rámce každého z cyklů. fluent se manifestuje v několika formách a místech, ve svých kancelářích v Santanderu i v zahraničí, organizuje specifické projekty a vzdálené akce, pečlivě rozvíjí experimentální postupy v úzké spolupráci s umělci, mysliteli, spisovateli, výzkumníky a místní komunitou. Jeho pracovní struktura, různé druhy logiky a cíle se odvíjejí od uvědomování si faktu, že funguje v rámci a za hranicemi izolovaného kontextu s obrazem turistické destinace. Z toho důvodu se záměrně vyhýbáme očekáváním konvenčního uměleckého prostoru a podporujeme jiné způsoby vytváření diskurzu a vztahování se jak k divákum, tak k umělcům.
fluent nabádá k interdisciplinárnímu dialogu a pobízí ke spolupráci s dalšími prostory neziskových organizací, a stejně tak s národními i mezinárodními institucionálními a vzdělávacími systémy. fluent byl založen Alejandrem Alonsem Diazem, kurátorem, spisovatelem a výzkumníkem, jehož práce zkoumá metabolické strety mezi přírodními, sociálními a poetickými strukturami poznání.
ODD byl založen v roce 2014 v Bukurešti, je postaven na rumunském způsobu zobrazování a snaží se reagovat na svět. Je místem teoretických diskuzi a společenských setkání všech druhů, vítá umělce, spisovatele, výzkumníky, filozofy, vědce, kteří podněcují k diskuzím, workshopům, knižním skupinám, publikacím, nebo se zapojují do dlouhodobých sérií: ODD TEORIE, ODD NOCI nebo TICHÉ ODD. jeho zakladatelka, Cristina Bogan, je výzkumnicí, která píše do několika publikací a editovala už několik knih o umění, teorii a designu. V současnosti v indickém Assamu společně s Mrigankem Madhukaillyou vyvíjí ateliér pro výzkum a design Forest Cybernetics.
The Institute for Endotic Research (TIER) vznikl v roce 2015 jako fiktivní institut vnímaný jako obyvatelná skulptura. Jeho výzkum se odvíjí od pojmu endotický, termínu, který prvně zmínil Georges Perec jako opozitum exotického, a který by mohl dobře posloužit jako způsob k přehodnocení genealogií vytváření institucí. Zatím se mu podařilo propojit různé praxe, zejména architekturu, umění, meditaci a kurátorství, s cílem podpořit rozvoj mezidisciplinárního přístupu. Institut poskytuje základ pro experiment s formami institucionalizace zprostředkované formou setkávání se lidí, materiálů a přístrojů. Lorenzo Sandoval založil The Institute for Endotic Research (TIER) v roce 2015. Od roku 2018 je spoluřízen Benjaminem Buschem. V současné době pracuje institut na sérii výstav a publikací s názvem “Maintenance! Domestics as Institutional Becomings”.
Swimming Pool je neziskový prostor pro umělecké projekty a organizace v Sofii, založený v roce 2015. Soustředí se na umělecký a kurátorský výzkum, kolaborativní přístupy, vzdělávání v oblasti umění a politiky. Nachází se na střeše s prázdným bazénem vybudovaným v třicátých letech. Swimming pool organizuje výstavy, performance, promítání, akce a diskuze s cílem podpořit bulharské umění jak místně, tak v zahraničí, a zároveň otevírat lokální kontext mezinárodním umělcům, kurátorům a spolu s většími veřejnými institucemi, jak doma, tak v zahraničí, jako jsou Art in General /New York, David Dale Gallery / Glasgow, Společnost Jindřicha Chalupeckého/ Praha, E.M.M.A /Madrid, Galerie Alma Mater na Sofijské univerzitě a Národní knihovna v Sofii. V průběhu posledních let jsme začali experimentovat se strukturálnejšími přístupy, abychom začali čerpat z potenciálu, který skýtají neinstitucionalizované způsoby učení. Součástí byli výměnné pobyty a rezidence s mezinárodními uměleckými školami jako jsou Národní umělecká akademie/ Sofia, Kunsthochschule Mainz, Piet Zwart Institute / Rotterdam, “Master of Voice” v Sandbergském institutu / Amsterdam a Pure Fiction Class na Staedelschule / Frankfurt. Od roku 2018, organizuje Swimming Pool každoročnou kurátorskou školu, kde se setkáváme s lidmi praktikujícími umění, s cílem uvažovat o menších organizacích a aktivizovat je. Jedná se o nezávislé projektové prostory, spolky a dlouhodobé kurátorské projekty, Dalším dlouhodobým projektem, který prostor vede, je sofijská Art Map, nekomerční iniciativa k podpoře rozmanitosti a spolupráce na sofijské nezávislé umělecké scéně. Swimming pool byl založen kurátorkou, spisovatelkou a pedagožkou Viktoriou Dragonovou, která organizuje jeho umělecký program.




















